Skip Navigation Links  

[Türkiye’ye özgü hayvanlar]


ANKARA KEDİSİ       


Skip Navigation Links.

Kökeni çok eskilere dayanır. Saf ve doğal bir kedi türü olmasının yanı sıra Türkiye’nin ulusal hazinelerinden biri olarak görülür. Ankara kedisi orijinal uzun tüylü bir kedidir.

Ankara kedileri hala Türkiye’nin köylerinde ve kırsal yerlerinde, yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan yaşamlarını sürdürmektedir.

Eskiden Angora olarak bilinen Ankara’da ortaya çıkan Ankara kedisi, Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinir. 10. yüzyılın başlarında Viking’ler tarafından Avrupa’ya getirildikleri ve bu yüzden günümüz uzun tüylü kedilerinin ataları oldukları sanılmaktadır. Ankara kedilerinin kökeninin, Türkiye’ye göç eden Tatarların beraberlerinde getirdikleri Manul Kedisi’ne dayandığı tahmin edilmektedir.

Ankara kedileri çok zeki, cesur ve sahiplerine bağlı, sosyal ve oyuncu kedilerdir. Oldukça yaramaz (hırçın) olan kuzenleriyle kıyaslandıklarında genellikle iyi huyludurlar. Yaşadıkları coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmazlar.

Ankara kedisi, sahibiyle hayatının ve evinin her yerinde birlikte olmak ister. Birlikte yaşadığı kişiye derin bir sevgi duyar ve karşılığında da aynı sevgiyi almaktan hoşlanır. Üremelerinde her hangi bir sorun yaşanmaz. Zeki ve çevik olmalarının yanı sıra bazen hırçınlaştıkları ve sinirlendikleri de gözlenir. Sahiplerine istediklerini yaptırmak için çok becerikli ve akıllı davranışlar sergilerler.

Ankara kedisinin vücudu uzundur. Uzun bacakları, uzun kuyruğu ve yine uzun ve kaslı, narince yapılanmış bir gövde yapısı vardır. Çok düzgün bir kemik yapısına sahiptir. Zarif görüntüsü hayranlık uyandırır. Erkek kediler dişilerden biraz daha büyüktür. Uzun bacaklarının arka tarafları, önlerinden daha uzun olur. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunan, küçük ve yuvarlak patileri vardır. Tüylerinin uzunluğu mevsime göre değişir. Geniş ve badem şekilli gözlere sahiptirler. Göz renkleri bakır, mavi, altın, yeşil veya ela olabilir. Geniş ve sivri uçlu, dik kulakları vardır. Orta boyda bir buruna sahiptirler. Kuyruklarını yürürken genelde vücut hizasında tutarlar.